The MBR30100 is a schottky barrier rectifier.
Parametrics
MBR30100 absolute maximum ratings: (1)Operating temperature: -55°C to +150°C; (2)Storage temperature: -55°C to +150°C; (3)Maximum recurrent peak reverse voltage: 100 V; (4)Maximum RMS voltage: 70 V; (5)Maximum DC blocking voltage: 100 V; (6)Average Forward Current IF(AV): 30 A; (7)Peak Forward Surge Current IFSM: 400A; (8)Maximum Instantaneous Forward Voltage: 84 V; (9)Maximum DC Reverse Current At Rated DC Blocking Voltage IR: 1.0 mA; (10)Typical Junction Capacitance CJ: 200 pF.
Features
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 MBR30100 |
 Other |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 MBR30100CT |
 Taiwan Semiconductor |
 Schottky (Diodes & Rectifiers) 30A 100V |